MEDEMBLIK - Hoewel de zeelieden van onze handelsvloot in de Tweede Wereldoorlog niet gekozen hadden voor een baan als militair, werden zij met één pennenstreek gemilitariseerd. De vaarplicht dwong hen te blijven varen, vaak zes jaar lang. Naar huis gaan kon niet, Nederland was immers bezet en het mocht ook niet. Varen was het devies.
De lezing Varen voor vrijheid vertelt het aangrijpende verhaal van de Nederlandse koopvaardij in oorlogstijd. De mannen van de handelsvloot, helden tegen wil en dank, leverden zonder militaire ambitie de grootste Nederlandse bijdrage aan de geallieerde strijd en de uiteindelijke overwinning. Hun moed, volharding en opoffering vormden een essentiële schakel in de bevrijding van Europa.
De lezing wordt gegeven door Hubert Nijgh, hij is voorzitter van Stichting Koopvaardijpersoneel 1940–1945, secretaris van stichting Libertyship.NL en kleinkind van een koopvaardijveteraan. In 2024 ontving hij de Ted Meines Prijs voor zijn bijzondere inzet voor maatschappelijke erkenning van Nederlandse veteranen, in het bijzonder de mannen van de koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog.
Unieke belevenis vooraf: Live Cooking op WOII-veldkeukens
Voorafgaand aan de lezing kunt u genieten van een 1-, 2- of 3-gangenbuffet, bereid op originele veldkeukens uit W.O.II. Vanaf 18:00 uur is er Live Cooking en kun je uitleg krijgen over hoe geallieerde troepen maandenlang werden gevoed aan het Westfront.
Als hoofdgerecht wordt ‘de Blauwe Hap’ geserveerd. Dit is een smaakvolle nasitafel met een bijzonder verhaal. Boek dit unieke diner eenvoudig bij uw lezingticket.
Tickets boeken: www.oorlogsmuseummedemblik.nl, zie het kopje ‘Activiteiten’ en dan ‘W.O.II Lezingen’
(Let op: VOL = VOL) Datum: Vrijdag 12 december 2025
Avondeten: 18:00 (alleen op inschrijving)
Inloop: 19:15
Start lezing: 20:00
(Een lezing duurt 2x 45 min. met een pauze van 20 min.)

11.7 ℃

























